• Vymedzenie vlastných cieľov výchovy a vzdelávania

• Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnuť optimálnu kognitívnu, senzomotorickú  a sociálno – citovú úroveň ako základ pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti. Všeobecné ciele výchovy a vzdelávania v materskej škole sú:

• zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými,
            • podporovať vzťah dieťaťa k poznávaniu,
            • podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa,
            • sprostredkovať základy verejnej kultúry a rozvíjať u dieťaťa dimenzie školskej spôsobilosti, aby sa ľahko adaptovalo na následné primárne vzdelávanie,
            • získavať dôveru rodičov pri realizovaní výchovy a vzdelávania
            • uplatňovať a chrániť práva dieťaťa, rešpektovať potreby dieťaťa a vytvárať podmienky pre blaho všetkých detí

Vlastné ciele výchovy a vzdelávania:

• Realizovať aktivity na podporu zdravia a pohybu, a tak zvyšovať telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť dieťaťa,
            • Súťažiť v speve ľudových piesní, navštevovať tanečný krúžok a tak podporovať vzťah k tradíciám a k folklóru,
            • Podporovať silné stránky dieťaťa a rozvíjať jeho osobnosť, zdravé sebavedomie
            • Zachovávať tradície v kultúrnych podujatiach a aktívne sa podieľať na kultúrnom živote v obci,
            • Rozvíjať u detí samostatnosť, schopnosť spolupracovať v skupine, rozvíjať asertívne správanie, ovládať svoje emócie a tak zabezpečiť dieťaťu plynulý prechod na primárne vzdelávanie
            • Spolupracovať so zriaďovateľom, rodičmi a mimoškolskými organizáciami pri realizácii výletov, akcií, aktivít, slávností...
            • Triediť odpad a tým chrániť prírodu okolo nás.

Vlastné zameranie školy

Škôlkárska olympiáda

Pohybová aktivita  prináša dieťaťu radosť. Uspokojuje jeho potreby. Deti disponujú obrovským množstvom energie, ktorú je potom potrebné dostať von. Pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí na ich rast a vývin, podporuje ich mozgovú činnosť a posilňuje celý imunitný systém. Zámerom našej materskej školy je prostredníctvom pohybových aktivít rozvíjať u dieťaťa telesnú zdatnosť, pohybovú výkonnosť, spolupatričnosť a naučiť dieťa ovládať svoje emócie. Realizáciou turistických vychádzok (jarná, jesenná), olympiád  (zima – stavanie snehuliakov, sánkovanie, Leto - rôznymi súťažami v športových disciplínach) a iných pohybových aktivít na školskom dvore a multifunkčnom ihrisku, prispejeme k budovaniu zdravého životného štýlu dieťaťa.

Zvedavko – ochranár prírody

Príroda okolo nás je krásna. Ak si ju tak chceme udržať, musíme sa o ňu starať.  A tu prichádzame my Zvedavkovia. Počas vychádzok zbierame odpadky do mikroténového vrecka, (alebo do veľkého tmavého vreca). Následne tento odpad triedime do kontajnerov pri materskej škole. Zapojíme sa aj do zberu papiera, a zberu viečok. Pobyt vonku na školskom dvore si skrášlime kvetináčmi zavesenými v altánku. Aby sme na vlastné oči videli ako rastlinka rastie, ako sa o ňu treba starať, v spolupráci s rodičmi si vystavíme vyvýšené záhony. Deti potrebujú názornú ukážku toho čo im chceme sprostredkovať. „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“